Hem » Bygghandel » Byggvaruhandel med impregnerat trä » Snabbfakta för bygghandeln

Undermeny

Snabbfakta för bygghandeln

Det viktigaste för bygghandeln som säljer impregnerat trä till konsument

20 års rötskyddsgaranti gäller för NTR-märkta impregnerade träprodukter i träskyddsklass NTR A och NTR AB som säljs till konsument för användning i Sverige.

Tillverkaren är garant. Vid godkänt garantiärende lämnas nytt virke i utbyte upp till 100 000 kronor per kund och garantitillfälle.

Det här behöver bygghandeln göra

1. Sälj rätt träskyddsklass

Kunden ska kunna välja rätt träskyddsklass för den verkliga användningen och exponeringsmiljön.

2. Ge rätt produktinformation

Produktinformationsblad ska finnas tillgängliga för aktuell produkt, träskyddsklass och tillverkare.

Varje produktinformationsblad gäller för en specifik tillverkare och en specifik träskyddsklass.

Om bygghandeln säljer produkter från flera olika tillverkare måste produkterna hållas isär och kopplas till rätt produktinformationsblad från rätt tillverkare och för rätt träskyddsklass.

3. Se till att kunden får rätt underlag

Kvitto, faktura, ordersedel eller följesedel ska innehålla uppgift om träskyddsklass och tillverkare.

Produktinformationsbladet tillsammans med köpunderlaget gäller som underlag för garanti.

Ett särskilt garantibevis kan också användas som komplement, men det behövs inte när produktinformationsblad och köpunderlag finns.

4. Håll isär NTR-märkt och annat impregnerat trä

Virke får bara märkas med NTR:s klassmärken om det kommer från en tillverkare med giltigt NTR-certifikat.

Impregnerade produkter från tillverkare som saknar giltigt NTR-certifikat får inte märkas eller säljas som NTR-märkta produkter.

Om sådana produkter säljs i butiken bör de hållas tydligt åtskilda från NTR-märkta produkter och förses med tydlig information om att tillverknings- och kvalitetscertifikat saknas.

5. Hjälp kunden vid reklamation

Om kunden vill åberopa rötskyddsgarantin ska reklamation hänvisas till tillverkaren.

Bygghandeln kan ta emot reklamationen som service och hjälpa kunden att vidarebefordra ärendet till rätt tillverkare.

Kunden behöver normalt kunna visa:

  • köpunderlag,
  • produktinformationsblad eller garantiblad
  • bilder och beskrivning av skadan,
  • hur skadan påverkar produktens funktion.

Bra att känna till

TSM-systemet används för att ta fram märklappar, produktinformationsblad och butiksmaterial för impregnerade träprodukter.

Produktinformationsblad kan hämtas från märklappens QR-kod eller URL eller från TSM-systemet.


Läs mer

Bygghandelns handhavande av rötskyddsgarantin

TSM-systemet

Rötskyddsgaranti

Mall för reklamationsbegäran

Monterings- och användarinstruktioner

Cancel