fbpx
ITS 2022 Kursprogram och deltagare

Print Friendly, PDF & Email

Kursprogram/Schema

DAG 1 2022-02-03 08:00-12:00 (Grundkurs)

Distans online

  • Introduktion till kursen 2022 (Fredrik Westin)
  • Vedanatomi, träförstörande organismer och beständighet (Geoffrey Daniel)
  • Impregnerbarhet och faktorer som påverkar (Nasko Terziev)
  • Skydd mot träförstörande organismer (Jöran Jermer)
  • Nordiska Träskyddsrådet, NTR (Fredrik Westin)
  • Introduktion till Intern Driftskontroll (Göran Sundström)
  • Val och behov av träskydd 1 (Jöran Jermer)

DAG TVÅ 2022-02-04 08:00-12:00 (Grundkurs + Repetitionskurs)

Distans online

  • Träskyddsföreningen (Fredrik Westin)
  • Val och behov av träskydd 2 (Jöran Jermer)
  • Hållbarhet, miljörisker, samhällets ansvar (Fredrik Westin)
  • Utprovning av träskyddsprodukter (Nasko Terziev)
  • Lagstiftning i Europa och Sverige (Fredrik Westin)
  • TSM- Skyltar och märkning (Fredrik Westin)

DAG TRE 2022-04-06 13:00-17:00 (Grundkurs)

Uppsala SLU

Lunch mellan 11:30 och 13:00

  • Introduktion
  • Impregneringsprocesser och processteknik (Dennis Aregarn)
  • Intern driftkontroll 1 (Göran Sundström)
  • Säker hantering av träskyddskemikalier (Dennis Aregarn)
  • Intern driftkontroll 2 (Göran Sundström)
  • Intern driftkontroll 3 (Jöran Jermer)

DAG FYRA förmiddag, 2022-04-07 08:00-12:00 (Grundkurs)

Uppsala SLU

  • Grupparbete Fuktkvotsmätning, analys med reagenser och koncentrationsmätning
  • Impregneringsprocessens betydelse för upptagningen
  • Grupparbete. Fördjupning och problemlösning

DAG FYRA eftermiddag 2022-04-07 12:00-17:00 (Grundkurs + Repetitionskurs)

Lunch även för tillkommande elever

  • Repetition av NTR-systemet (Fredrik Westin)
  • Repetition av Intern driftkontroll (Jöran Jermer)
  • Repetition av Risker och skydd (Dennis Aregarn)
  • Repetition av lagar och regler (Fredrik Westin)
  • Arbetsmiljö introduktion (Tatjana Weigelt)
  • Arbetsmiljö i praktiken (Tatjana Weigelt)

Gemensam middag i Uppsala för elever och lärare

DAG FEM 2022-04-08 09:00-12:00 (Grundkurs + Repetitionskurs)

Uppsala SLU

  • Arbetsmiljö – personlig skyddsutrustning (Tatjana Weigelt)
  • Arbetsmiljö – toxikologi för klass 1 behörighet (Tatjana Weigelt)
  • Skriftligt prov (Tatjana Weigelt)
  • Skrivningsgenomgång (Tatjana Weigelt)
  • Avslutning och diplom

Anmälda kursdeltagare för ITS 2022

Grundkurs

  • Andreas Ivanusa, Södra Skogsägarna Ek.för. – Kinda
  • Andreas Platzek, Södra Skogsägarna Ek.för. – Kinda
  • Christer Nilsson, Ingarp Träskydd AB
  • Christian Wobbe, Derome Timber AB, Woodtec
  • Christofer Bügel, Derome Timber AB, Woodtec
  • Daniel Edholm, Octowood AB
  • David Wixe, Master builders solutions Sverige AB
  • Fredrik Andersson, Holmen Timber AB
  • Isak Lindgren, Ingarp Träskydd AB
  • Jenny Lindblom, Master Builders SolutionS Sverige AB
  • Jie Gao, SLU
  • Kent Malmgren, SCA R&D Centre
  • Kevin Henriksson, AB Impregna
  • Ludvig Mossberg, Varberg Timber AB
  • Mohamed Jebrane, SLU
  • Per-Gunnar Kallin, Octowood AB
  • Sofie Johansson Annergren, SCA R&D Centre
  • Therese Ragnäs, Rundvirke Poles
  • Tomas Gerdsdorff, SCA R&D Centre
  • Lars Jansson, AB Impregna

Repetitionskurs

  • Nasko Terziev, Swedish University of Agricultural Sciences (SLU)

Lärare

  • Dennis Aregarn,  Master Builders Solutions Sverige AB
  • Fredrik Westin, Svenska Träskyddsföreningen
  • Göran Sundström, Arch Timber Protection AB – Arxada
  • Jöran Jermer, Svenska Träskyddsinstitutet
  • Martin Axén, Koppers Sweden AB
  • Maryam Tayebi, Arbetsmiljöverket
  • Nasko Terziev, Swedish University of Agricultural Sciences (SLU)
  • Tatjana Weigelt, Arbetsmiljöverket
  • Örjan Norgren, Arch Timber Protection AB – Arxada
  • Lars Nyborg, Koppers Sweden AB

Hittat något fel? Kontakta då Fredrik Westin.


Print Friendly, PDF & Email

Cancel